Zákaznická linka:
+420 599 529 262 elmax(at)elmax.cz
Spojte se s Elmaxem: 
20
lis

De Dietrich a vznik národní hymny Francie

Rod de Dietrich měl v historii značný vliv na vznik francouzské hymny Marseillaisy.
V roce 1792 v době Francouzské revoluce, byl starostou Štrasburgu baron Phillip Frédéric de Dietrich. Ten si objednal u Claudea Rougeta de Lisle vojenský pochod pro vojáky Rýnské armády. Ještě než ale zazněla z úst vojáků, byla tato píseň zpívána na svatbě dcery barona de Dietrich.

adult-2242162_1280.jpg

Původně se píseň jmenovala Válečná píseň pro Rýnskou armádu (Chant de guerre pour l'Armée du Rhin). Slova této písně zobrazují situaci v té době, kdy na Francii útočily cizí vojska z Rakouska a Pruska. Byla to revoluční píseň svobody a byla patriotickým voláním všech občanů Francie. Svůj název Marseillaisa získala tehdy, když si ji zpívaly vojenské posily z Marseille. 

Pils_-_Rouget_de_Lisle_chantant_la_Marseillaise - Copy 1.jpg

Jelikož hudba byla velmi chytlavá, začala se zpívat na ulicích, v divadlech, ve školách, v domácnostech anebo na bojištích. O tři roky později v 1795 roce byla tato píseň přijata jako národní hymna Francie, ale za císařství a v době návratu monarchie byla zakázána, hymnou se definitivně stala až v roce 1879.

sculpture-533002_1920.jpg

Francouzská hymna je jednou z nejznámějších národních hymn. Její melodie je několikrát zapojena do různých klasických i populárních děl. Použili ji např. The Beatles jako předehru k písní All You Need Is Love. Na pár měsíců byla dokonce i hymnou Ruska.

flag-4311858_1280.jpg